Eski Penyelerden Puf Yapımı

Evde olan eskileri değerlendirip daha az çöp atarak Dünya anamıza daha az zarar vermek… Herşey çöpümü azaltmak için ne yapabilirimden başladı. Sonunda dışı eski penyeler ile örgü, içi de eski havlu, çarşaf, giysi ile dolgu olarak yapmaya karar verdim. Örnek aldığım puf da bu:

  
Bence yabancıların DIY diye kodladığı eski atık ev malzemelerini degerlendirmenin en önemli unsuru gerçekten sizin için atılacak malzemeyi değerlendirmek. Örneğin penyelerinizi çok eskimeden birilerine veriyorsanız onları örmeye gerek yok verin, birirlerini sevindirin hem de penyenin çöpe gidene kadar kullanım süresini arttırın. Ama birine veremeyeceğiniz kadar yıpranmış, solmuş, lekeli penyeleriniz varsa, yer bezi içinde fazlaysa bu proje ideal! Örün  paspas, çanta, puf neye ihtiyacınız varsa onu yapın.

İkinci önemli unsuruda ihtiyacınız olanı yapmak. Örneğin bizim pufa ihtiyacımız vardı, puf fiatları da 150-300 TL arasında olduğunu görünce puf yapmaya karar verdim! Yani ihtiyacımız olmayan birşeyi sırf hobi olsun diye yapıp sonra kenara atarsak ordanda çöpe amacımızdan sapmış olcağımızı unutmamalıyız:)

  Eski penyelerinizi değerlendirmenin avantajı renkler sizin sevdiğiniz renkler oluyor:)

Bu arada ben hiç örgü ören biri değilim, örgü bilgim küçükken anneannemden öğrendiklerimle kalmış:) Ama bu iş için söke yapa hatırlamaya başladım. Youtube dan penye örgü aramasıyla bir kaç video da seğrederek toparladım.

İlk iş penyeleri tek bütün bir yumak olacak şekilde kesmek. Ben bunu Derya Bayka ın videosundan öğrendim. Tişörtü önce koltuk altından kesiyorsunuz sonra çıkan boru şeklindeki alt parçayi aşagidaki gibi katlayıp kesiyorsunuz. Sonra işin sırrı ilk sırayı ikinci kesikle birleştirerek kesip sonra karşılıklı keserek devam etmek.

   

Pufumun kare olmasını istiyordum bu yüzden istedigim genişlikte yuvarlağı bitirince yuvarlağı eskilerin yuvarlaktan kare parçalar çevirdikleri yatak örtülerinde yaptıkları gibi yaptım. Önce 4 köşeyi iplik takarak işaretledim sonra da bu kısımlara gelince tek deliğe üç bacak örüp araya üç zincir atıp aynı deliğe üç bacak daha örüp devam ettim. Bu anlatım çok karışık gelmişse en güzeli örgü ören birine sormanız:)  

Kare oluşunca aşağı inmek gerekiyor bunu da yine youtube dan penye örgü sepet yapımı videolarından öğrendim:) tığ örgü bilen biriniz varsa en güzeli ondan öğrenmeniz.

    
 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s